Beslenme Danışmanlığı

Koruyucu ve iyileştirici sağlık hizmetlerinin başında beslenme eğitimi gelmektedir. Doğru beslenme eğitimi ancak en az lisans derecesinde diploması olan, ”Diyetisyen” unvanına sahip uzmanlar tarafından verilebilir. Sağlıklı beslenme programları kişiye özel hazırlanmalıdır. Diyetin kalorisi yaş, cinsiyet, fiziksel aktivite düzeyi gözönünde bulundurularak belirlenir.
Aç kalarak veya bir tanıdığınızın diyet listesiyle kilo vermek de elbette mümkündür. Ama bu durum ciddi sağlık sorunları doğurabileceği gibi, verilen ya da alınan kiloların kalıcı olmaması da kaçınılmazdır.
Kalıcı sonuç verecek bir diyet için ilk yapılması gereken, doğru zaman ve doğru uzmanı belirlemektir. Bu iki unsur yerine geldikten sonra sağlıklı ve zorlanmadan bir diyet hiç de zor değildir. Güçlü bir motivasyonla başlayıp koruma sürecinde de diyetisyenin takip ve desteğinin devam edeceği bir sistemle istenen sonucu almak mümkündür.

Hangi Durumlarda Başvurulur?

*Kalp, tansiyon, tiroit, diabet, metabolik sendrom, kanser gibi hastalıkları olanlar,
*Çocuklar,
*Hamileler,
*Menopoza girenler,
*Yeme bozukluğu yaşayanlar,
*Sporcular,
*Yaşlılar gibi özel durumda olanların kendilerine özgü bir diyet programına ihtiyaçları vardır.
Kişiye Özel Beslenme Danışmanlığına yalnızca kilo verme, kilo alma ya da kilo koruma sorunlarında değil, bu özel durumlarda da başvurulabilir.

PsikoMola’daki Çalışma Yöntemi:

Kilo takibi Tanita BC 418 cihazı kullanılarak yapılır. Cihazın çalışma prensibi bioelektriksel impedance analizdir ve bu analizde vücutta yağ, kas ve sıvı kütlesi (segmental olarak) kollar, bacaklar ve gövde olmak üzere 5 ayrı bölümde ölçümlenir.

Uygulamada dikkat edilmesi gerekenler;
* 24-48 saat öncesinde ağır fiziksel aktivite yapılmaması,
* 24 saat öncesi alkol kullanılmaması,
* En az 2-4 saat önceye kadar yemek yenilmemesi,
* Test öncesi çok su içilmemesi,
* Testten 4 saat öncesi çay kahve içilmemesi,
* Bireyin üzerinde metal bulunmaması,
* Hastalarda kalp pili bulunmaması gereklidir.

Diyet sürecinde dilenirse uzman psikolog desteği de verilir.

TEILEN